Kontakt Center for Sund Aldring

Center for Sund Aldring
Københavns Universitet
Blegdamsvej 3B, 2200 København N

Projektejer

Ulla Wewer

Ulla Wewer
Dekan
Cand. med., professor, dr.med.
dekan@sund.ku.dk

Ledelse

Professor Lene Juel Rasmussen

Professor Lene Juel Rasmussen
Centerdirektør
Telefon: +45 35 67 17 46
lenera@sund.ku.dk

Outreachdirektør: Anéh Christina Hajdu

Anéh Christina Hajdu
Outreachdirektør
Telefon: +45 21 22 26 92
aneh.hajdu@sund.ku.dk

Professor Rudi Westendorp

Professor Rudi Westendorp
Vicedirektør
Telefon: + 45 35 33 13 70
westendorp@sund.ku.dk

Sekretariat

Teamleder Kommunikation: Gitte Inselmann Frandsen

Gitte Inselmann Frandsen
Teamleder Kommunikation, Presseansvarlig
Telefon: + 45 51 29 80 05
gitte.frandsen@sund.ku.dk

AC-fuldmægtig: Lise Ryborg

Lise Ryborg
Teamleder Administration, AC-fuldmægtig
Telefon: +45 35 32 40 30
lise.ryborg@sund.ku.dk

Teamleder Administration: Nynne Agergaard Hansen

Nynne Agergaard Hansen (barselsorlov)
Teamleder Administration,

Specialkonsulent
Telefon: +45 35 33 10 66
nynne.reeckmann@sund.ku.dk

Sekretær: Hanne Lærke Kracht

Hanne Lærke Kracht
Sekretær
Telefon: +45 35 33 05 33
hanne.kracht@sund.ku.dk

AC-fuldmægtig: Pia Nygaard

Pia Nygaard
AC-fuldmægtig
Telefon: +45 35 33 24 37
pia.nygaard@sund.ku.dk

Forskningsledere

Professor Michael Kjær

Skade, Forfald og Reparation

Professor Michael Kjær
Forskningsleder
Telefon: +45 35 31 60 89
michaelkjaer@sund.ku.dk

Professor Karsten Vrangbæk

Overgange fra Arbejdsliv til Pensionering

Professor Karsten Vrangbæk
Forskningsleder
Telefon: +45 29 41 00 69
kv@ifs.ku.dk

Professor Flemming Dela

Individualiseret Sundhed

Professor Flemming Dela
Forskningsleder
Telefon: +45 21 20 99 57
fdela@sund.ku.dk