Kontakt – Københavns Universitet

Sund Aldring > Kontakt

Kontakt til Center for Sund Aldring

Centerdirektør, professor Lene Juel Rasmussen
E-mail: lenera@sund.ku.dk
Telefon: +45 35 32 67 17
Mobil: +45 29 17 65 32

Outreachdirektør, Anéh Christina Hajdu
E-mail: aneh.hajdu@sund.ku.dk
Telefon: +45 21 22 26 92

Vicedirektør, Professor Rudi Westendorp
E-mail: westendorp@sund.ku.dk
Telefon: + 45 35 33 13 70


Sekretariat

Teamleder administration

Specialkonsulent Nynne Agergaard Reeckmann
E-mail: nynne.reeckmann@sund.ku.dk
Telefon: +45 35 33 10 66
Mobil: +45 93 56 59 61

Teamleder kommunikation

Presseansvarlig Gitte Inselmann Frandsen
E-mail: gitte.frandsen@sund.ku.dk
Telefon: + 45 35 32 12 63
Mobil: +45 51 29 80 05

Sekretariatsmedarbejder

Sekretær Hanne Lærke Kracht
E-mail: hanne.kracht@sund.ku.dk
Telefon: +45 35 33 05 33

Sekretariatsmedarbejder

AC-fuldmægtig Pia Nygaard
E-mail: pia.nygaard@sund.ku.dk
Telefon: +45 35 33 24 37
Mobil: +45 93 56 59 64

Eventkoordinator

Eventkoordinator Signe Flyvbjerg Nielsen
E-mail: signe.nielsen@sund.ku.dk
Telefon: +45 93 56 52 40

Kommunikationsmedarbejder 

Kommunikationsmedarbejder Mark Justesen Pedersen
E-mail: mark.pedersen@sund.ku.dk
Telefon: +45 93 56 58 08


Temaledere 

Tema 1: Sundhedsfremmende innovationer

Lektor Astrid Pernille Jespersen 
E-mail: apj@hum.ku.dk    
Telefon: +45 51 29 90 84
 

Tema 1: Sundhedsfremmende innovationer

Professor Karsten Vrangbæk
E-mail: kv@ifs.ku.dk
Telefon: +45 29 41 00 69

Tema 2: Aldringsprocesser gennem livsforløbet

Professor Martin Lauritzen
E-mail: mlaurtiz@sund.ku.dk  
Telefon +45 24 84 18 40

Tema 2: Aldringsprocesser gennem livsforløbet

Professor Rudi Westendorp
Email: westendorp@sund.ku.dk
Telefon: + 45 35 33 13 70

Tema 2: Aldringsprocesser gennem livsforløbet

Professor Erik Lykke Mortensen 
E-mail: elme@sund.ku.dk
Telefon: +45 35 32 78 39 
 

Tema 3: Energiniveau hos mennesker

Professor Ian D. Hickson
E-mail: iandh@sund.ku.dk 
Telefon: +45 35 32 67 38

Tema 3: Energiniveau hos mennesker

Forskningslektor Hocine Mankouri
E-mail: hocine@sund.ku.dk
Telefon: +45 35 33 55 22

Tema 3: Energiniveau hos mennesker

Professor Michael Kjær
E-mail: michaelkjaer@sund.ku.dk
Telefon: +45 35 31 60 89

Leder af kommunikationsplatform 

Professor Ken Arnold
Mail: kra@sund.ku.dk
Tlf. +45 3533 0692
Mobil +44 7753 7754 23
Arbejdssted: Medicinsk Museion

Associeret international forsker til Center for Sund Aldring

Professor Vilhelm Bohr
Mail: BohrV@grc.nia.nih.gov

Udover at være tilknyttet forskningstemaet Energiniveauer hos mennesker er professor Vilhelm Bohr fra National Institutes of Health (USA) knyttet til forskning og ledelse af centret.

Associeret international forsker til Center for Sund Aldring 

Doktor Tiago Moreira
Mail: tiago.moreira@durham.ac.uk

Udover at være tilknyttet forskningstemaet Sundhedsfremmende innovationer er Tiago Moreira fra School of Applied Social Sciences, Dunham University and Fellow of Wolfson Research Institute.

Associeret international forsker til Center for Sund Aldring 

Professor Tom Kirkwood
Mail: kirkwood@sund.ku.dk

Tom Kirkwood (Tema III) blev professor i biogerontologi i 2016. Hans primære forskningsområde er evolution og biologisk aldring.