TEMA 3 - Medarbejdere – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

Sund Aldring > Medarbejdere > Tema 3

Medarbejdere i Energiniveauer hos mennesker

Oversigt over medarbejdere i Center for Sund Aldrings tema 3, Energiniveauer hos mennesker. Temaet er ledet af Michael Kjær og Ian D. Hickson/Hocine Mankouri og består af følgende forskningsgrupper: 

Medarbejdere i Lene Juel Rasmussens forskergruppe
Anne Marie Bundgaard, Laborant, ambun@sund.ku.dk
Balázs Vári, Spec. Studerende, balazs@sund.ku.dk
Claus Desler Madsen, Adjunkt, cdesler@sund.ku.dk
Jane Hübertz Frederiksen, Ph.d-studerende, jbfr@sund.ku.dk
Jon Ambæk Durhuus, Ph.d-studerende, durhuus@sund.ku.dk 
Lene Juel Rasmussen, Professor, lenera@sund.ku.dk
Maja Elling Christensen, Spec. Studerende, majaec@sund.ku.dk
Peng Song, Ph.d-studerende, pengsong@sund.ku.dk
Poul Ejner Lauridsen, Spec. Studerende, qlf525@alumni.ku.dk
Rui She, Studentermedhjælp, ncq110@alumni.ku.dk
Sharath Anugula, Videnskabelig assistant, sharath@sund.ku.dk
Thomas Hansen, Ph.d-studerende, tlhansen@sund.ku.dk
Zhiquan Li, Ph.d-studerende, zhiquan@sund.ku.dk

 

Medarbejdere i Linda Bergersens forskergruppe
Catherine Jackson, Postdoc
Elisabeth Holm Diget, Ph.d-studerende, ediget@sund.ku.dk
Linda Bergersen, Professor, l.h.bergersen@medisin.uio.no
Signe Ulrik Holm, Ph.d-studerende, signeholmhansen@gmail.com
Øyving Pernell Haugen, Ph.d-kandidat

Medarbejdere i Michael Kjærs forskergruppe
Abigail Louise Mackey-Sennels, Lektor, abigailmac@sund.ku.dk
Adam El Mongy Jørgensen, Ph.d-studerende, adam.em.jorgensen@gmail.com
Anders Karlsen, Ph.d-studerende, ak@anderskarlsen.dk
Andreas Ziegler, Ph.d-studerende, akziegler@hotmail.com
Anja Jokipii, Bioanalytiker, anja_jokipii@hotmail.com
Anne Theil Gylling, Ph.d-studerende, anne.theil.gylling@regionh.dk
Anne-Sofie Andersen, Ph.d-studerende, a_sofie_a@hotmail.com
Annesofie Thorup Olesen, Ph.d-studerende, kjv753@alumni.ku.dk
Ann-Marie Sedstrøm, Bioanalytikker, ased0001@bbh.regionh.dk
Antonis Giannopoulos, Ph.d-studerende, antongiann@gmail.com
Camilla Brink Sørensen, Bioanalytikker, chan0105@bbh.regionh.dk
Cecilie J. Leidesdorff Bechshøft, Ph.d-studerende, cjleidersdorff@gmail.com
Cheng Zhang, Ph.d-studerende, zhangchengmed@163.com
Christian Couppé, Postdoc, ccouppe@gmail.com
Christian Eriksen, Ph.d-studerende, eriksen.christian@gmail.com
Else Pedersen, Sekretær, eped0005@bbh.region.dk
Grith Westergaard Højfeldt, Ph.d-studerende, grithwh@gmail.com
Jakob Agergaard, Ph.d-studerende, jakobagergaard@hotmail.com
Jacob Bülow, Ph.d-studerende, jacob.bulow@live.dk
Jesper Løvind Andersen, Seniorforsker, jand0085@bbh.regionh.dk
Katja M. Heinemeier, Lektor, kh@sund.ku.dk 
Lars Holm, Lektor, larsh@sund.ku.dk
Maria Bækgaard Kjær, Forskningsadministrator, maria.baekgaard.kjaer@regionh.dk
Mette Flindt Heisterberg, Ph.d-studerende, metteflindt@hotmail.com
Michael Kjær, Professor, michaelkjaer@sund.ku.dk
Nikolaj Mølkjær Malmgaard-Clausen, Ph.d-studerende, nikolajmoelkjaer@gmail.com
Peter Hung Thanh Tran, Ph.d-studerende, tranenpeter@gmail.com
Peter Magnusson, Professor, spmagnusson@gmail.com
Peter Scherling, Seniorforsker, peter@mrna.dk
René Brüggebusch Svensson, Postdoc, svensson.nano@gmail.com
Søren Reitelseder, Postdoc, s.reitesleder@gmail.com

 

Medarbejdere i Ian D. Hickson/Hocine Mankouris forskergruppe
André Brannvoll, Ph.d.-studerende, brannvoll@sund.ku.dk
Andrés Venegas, Ph.d-studerendevenegas@sund.ku.dk
Aiste Aleliunate, Ph.d-studerende, aiste@sund.ku.dk
Anna Helene Bizard, Postdoc, ahb@sund.ku.dk
Daniela Alosi, Videnskabelig assistent, alosi@sund.ku.dk
Divya Achuthankutty, Ph.d-studerende, divya.achuthankutty@cpr.ku.dk
Elin Erichsen, Centeradministrator, ee@sund.ku.dk
Frederick Luk, Lab Manager, frederick.luk@sund.ku.dk
Hocine Mankouri, Lektor, hocine@sund.ku.dk
Ian D. Hickson, Professor, iandh@sund.ku.dk
Ivan Vogel, Bioinformatiker, ivogel@sund.ku.dk
Kata Sarlos, Postdoc, sarlosk@sund.ku.dk
Kenneth Jakobsen, Laborant, kenjak@sund.ku.dk
Lorenza Garribba, Videnskabelig assistent, lorenza@sund.ku.dk
Magdalena Budzowska, Postdoc, magdalena.budzowska@cpr.ku.dk
Manikandan Paramasivam, Adjunkt, manikandan@sund.ku.dk
Malgorzata Clausen, Laborant, gosia@sund.ku.dk 
Ozgun Ozer, Ph.d-studerende, ozgun@sund.ku.dk
Rahul Bhowmick, Postdoc, rahul@sund.ku.dk
Signe Winther Jørgensen, Ph.d-studerende, swj@sund.ku.dk
Teresa Ho Lai Fong, Postdoc, teresa.ho@cpr.ku.dk
Theresa Adeline Wass, Laborant, twass@sund.ku.dk 
Victoria Bjerregaard, Ph.d-studerende, viab@sund.ku.dk
Wei Wu, Ph.d-studerende, weiwu@sund.ku.dk
Ying Liu, Lektor, ying@sund.ku.dk 

 

Medarbejdere i Vilhelm Bohrs forskergruppe
Jin Zheng, Postdoc, jzheng@sund.ku.dk
Kavya Achanta, Ph.d-studerende, kavya@sund.ku.dk
Mansour Akbari, Adjunkt, akbari@sund.ku.dk
Shunlei Duan, Ph.d-studerende, shunlei@sund.ku.dk
Vilhelm Bohr, Professor, bohrv@grc.nia.nih.gv

 

Medarbejdere i Javier Pena Diaz' forskergruppe
Despoina Sakellariou, Ph.d-studerende, dsakellariou@sund.ku.dk
Javier Pena Diaz, Adjunkt, jdiaz@sund.ku.dk
Sara Thornby Bak, Ph.d-studerende, sbak@sund.ku.dk

 

Medarbejdere i Andres Lopez-Contreras forskergruppe
Alexandra Avram, Laborant, aia@sund.ku.dk
Andres Lopez-Contreras, Lektor, ajlopez@sund.ku.dk
Eliene Albers, Ph.d-studerende, eliene@sund.ku.dk
Mauro Sbroggió, postdoc, mauro@sund.ku.dk
Stephanie Munk, Postdoc, stephmunk@sund.ku.dk

  

Tom Kirkwood
Tom Kirkwood, Professor, kirkwood@sund.ku.dk

  

Morten Scheibye-Knudsens gruppe:
Amanuel Teklu, Videnskabelig assistant, amanuel@sund.ku.dk
Daniela Bakula, Postdoc, bakula@sund.ku.dk
Guido Keijzers, Postdoc, guido@sund.ku.dk
Karsten Scheibye-Alsing, Gæsteforsker, ksal@sund.ku.dk
Michael Petr, Ph.d-studerende, mapetr@sund.ku.dk
Morten Scheibye-Knudsen, Adjunkt, mscheibye@sund.ku.dk

  

Simon Bekker-Jensens gruppe:
Anna Constance Vind, Ph.d-studerende, vind@sund.ku.dk
Cathrine Nordgaard, Videnskabelig assistent, nordgaard@sund.ku.dk
Christopher Tiedje, Lektor, tiedje@sund.ku.dk
Julie Charlotte Nielsen, Spec. Studerende, julie.nielsen@cpr.ku.dk
Melanie Blasius, Postdoc, blasius@sund.ku.dk
Maxim Tollenaer, Postdoc, maxim.tollenaere@cpr.ku.dk
Paull Ricardo Calderon Cifuentes, Ph.d-studerende, paulcc@sund.ku.dk
Simon Bekker-Jensen, Professor MSO, simon.bekker-jensen@cpr.ku.dk